Wśród apostołów powołanych przez Chrystusa, święty Andrzej, podobnie jak Piotr, Paweł czy Jan, zajmuje w Kościele miejsce szczególne. Wyróżnienie apostoła Andrzeja i adoracja jego imienia m.in. istnieją w całej historii prawosławnej Rusi, a obecnie Rosji. Spróbujmy wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy. Na początku poznajmy choć w skrócie dzieje jego życia.
Ewangeliści koncentrują swoją uwagę na Osobie Jezusa Chrystusa – Jego Boskiej nauce, niezwykłych cudach. Postacie apostołów są jakby w cieniu tych wydarzeń. Nie wiele znajdujemy u nich opisów nawet z życia Przenajświętszej Bogarodzicy. Apostoł Andrzej wspominany jest u ewangelistów zaledwie cztery razy. Wiadomości o jego życiu i działalności Kościół czerpie głownie z przekazów świętej Tradycji.
Apostoł Andrzej był bratem apostoła Piotra. Pochodzili z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Obaj byli rybakami. Z połowu ryb utrzymywała się większość ówczesnej biedoty, do której należeli święci Bracia. Pod względem moralnym ta uboga społeczność była najmniej skażona przez ówczesny świat. Świadczy o tym fakt, że apostoł Andrzej, poszukując zbawienia, był uczniem św. Jana Chrzciciela. Gdy usłyszał od swojego nauczyciela słowa o Chrystusie: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” bez namysłu jako pierwszy podążył za Zbawicielem. Swojemu bratu – Piotrowi oznajmił, że „znalazł Mesjasza”. Spotkawszy braci nad jeziorem Galilejskim Chrystus powiedział by podążali za Nim i że uczyni ich łowcami dusz ludzkich. Apostołowie zostawili swoje łodzie i sieci, jakby zapomnieli, że posiadają rodziny, i bez namysłu poszli za swoim Boskim Nauczycielem. Niewątpliwie analogicznie postępowali pozostali apostołowie. Słowa Chrystusa czyniły cuda. Apostoł Andrzej, razem z innymi apostołami, podążał za Chrystusem przez cały ponad 3 - letni okres głoszenia dobrej nowiny o Królestwie Bożym.
Po zmartwychwstaniu Chrystusa i zesłaniu Świętego Ducha apostołowie rzucili losy, w wyniku których każdy z nich wyruszył aby głosić Ewangelię w wybranych losowo krajach świata. Apostołowi Andrzejowi przypadły rozległe krainy Frakcji, Skifów, Thesalonii i Achai. Orygenes (I w.n.e) potwierdza, że Apostoł nauczał Skifów, zamieszkujących tereny na północ od Morza Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego. Dziś są to tereny Ukrainy i Kubani. Dokładne określenie terenów ewangelizacji przez Apostoła Andrzeja, z braku dokumentów jest trudne.
Misja ewangelizacji, podobnie jak u innych apostołów, napotykała na wiele przeszkód i trudności. Przed wysłaniem apostołów z misją w świat Chrystus przepowiedział im: „Jak gonili Mnie tak i was gnać będą”. Pomimo to słowa ich działały na ludzi jak sieci zarzucone w morze i dlatego stali się łowcami dusz ludzkich. Dzięki tym, prostym, niewykształconym rybakom, świat usłyszał o Chrystusie, a Ewangelia dotarła do milionów mieszkańców ziemi. Apostołowie założyli fundamenty Kościoła Chrystusowego.
Apostoł Andrzej czynił wiele cudów – uzdrawiał chorych, a nawet wskrzeszał umarłych. W Patras na Peloponezie nawrócił na chrześcijaństwo żonę miejscowego prokonsula i jej brata, założył liczącą się gminę chrześcijańską. Za swoją działalność został osądzony i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Powieszony został na krzyżu w kształcie greckiej litery x, stąd krzyż ten do dziś mianuje się krzyżem świętego Andrzeja. Aby przedłużyć cierpienia i opóźnić śmierć, do krzyża nie był przybity lecz przywiązany za ręce i nogi. Pomimo cierpień nadal nauczał ludzi o zmartwychwstałym Chrystusie. W opisie życia Apostoła jest wzmianka, że w chwili jego śmierci krzyż świecił nieziemskim światłem. Szczątki tego krzyża zachowały się do naszych czasów i znajdują się w przepięknej, majestatycznej świątyni Apostoła Andrzeja w Patras. Zmarł Apostoł ok. 70 r.n.e.
W 365 r. jego relikwie przewieziono z Patras do Konstantynopola. W 1202 r. krzyżowcy wywieźli je do Włoch. Obecnie znajdują się w pięknej bazylice w mieście Amalfi na południowo-zachodnim wybrzeżu, poniżej Neapolu. W XV w. głowę Apostoła przewieziono do Watykanu do bazyliki św. Piotra. W 1964 r. papież Paweł VI zwrócił ją do Patras, gdzie znajduje się po dzień dzisiejszy. Prawa ręka Apostoła jest w Moskwie w Bogojawlenskim soborze.
Wracając do szczególnej adoracji apostoła Andrzeja w Rosji, najwidoczniej bazuje ona na przekazach o ewangelizacji przez Apostoła narodów dawnej Rusi. Potwierdzenie tego znajdujemy m.in. w latopisie św. Nestora (XI w.) a także ustnych przekazach, stwierdzających pobyt Apostoła na wzgórzach dzisiejszego Kijowa, gdzie ustanowił krzyż i przepowiedział powstanie na tym miejscu wielu chrześcijańskich świątyń. Istnieje podanie, że Apostoł dotarł daleko na północ do dzisiejszego Nowgorodu, a nawet na wyspę Wałaam na Jeziorze Ładoga, gdzie od wieków kwitnie życie monastyczne.
W XI w. w Nowgorodzie zbudowano pierwszą cerkiew p.w. Apostoła Andrzeja. W XVI w. powstało „Słowo” o odwiedzeniu przez Apostoła wyspy Wałaam.
Piotr I ustanowił order Apostoła Andrzeja, który stał się orderem państwowym. Przyznawany był za odwagę, wierność i wielkie zasługi dla ojczyzny. Apostoł Andrzej uznany został za duchowego opiekuna (patrona) floty rosyjskiej. Biała flaga z niebieskim krzyżem św. Andrzeja powiewa nadal na wszystkich jednostkach floty morskiej Rosji. Flaga ta stała się, obok flagi państwowej, najważniejszą flagą w Rosji. Adoracja apostoła Andrzeja i symbolu jego ukrzyżowania jest powszechna w Rosji i posiada wymiar nie tylko cerkiewny. W Rosji i na Ukrainie jest wiele świątyń poświęconych Apostołowi. Jedną z nich jest piękna cerkiew św.Andrzeja wzniesiona na wzgórzu w Kijowie.
|